sobota, 10 marca 2012

ABC – 3

Ustawa o rybactwie śródlądowym określa zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, …w urządzeniach wodnych oraz w obiektach przeznaczonych do chowu i hodowli ryb. Prawo wodne jednak artykułem 34 ustęp 3 zabrania wędkarzom połowu ryb wędką w zbiornikach przeznaczonych do chowu i hodowli. Poza tym zakaz połowu wędką obowiązuje w obrębach ochronnych w terminach określonych na tablicach informacyjnych. Amatorzy mogą wędkować w obrębie hodowlanym za zgodą uprawnionego do rybactwa. Wyjaśnienia wymaga określenie w „urządzeniach wodnych”.
Zgodnie z art. 9. ust. 1. pkt.19 prawa wodnego urządzenia wodne to: budowle piętrzące, upustowe, przeciwpowodziowe, regulacyjne, kanały i rowy; zbiorniki, obiekty zbiorników i stopni wodnych; stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków, rekreacji; obiekty do ujmowania wód; obiekty energetyki; wyloty urządzeń kanalizacyjnych; stałe urządzenia do połowu ryb i organizmów; mury oporowe, bulwary, nabrzeża, pomosty, przystanie, kąpieliska; urządzenia do przewozów międzybrzegowych. W tych urządzeniach amatorzy mogą łowić ryby zgodnie z art. 1. ust. 1 pkt 1) ustawy o ile do tych wód państwowych, nawet na gruntach osób fizycznych lub prawnych, jest dostęp. Zakaz lub utrudnianie jest karane. Osoby prawne i fizyczne grodzą swoje tereny utrudniając dostęp do wody. Straże rybackie, policja, prokuratury pozostają bierne. W Płocku na prośbę zakładu straż miejska nakładała mandaty na chcących wędkować w porcie a dyrekcja  r z g w  wprowadziła nawet, nie będąc do tego upoważniona, zakaz wędkowania. Przedstawiciel Prezesa KZGW podał do prokuratury, że w porcie (urządzenie wodne) jest „całkowity” i „bezwarunkowy” zakaz amatorskiego i rybackiego połowu ryb. Nie dość, że zakaz to jeszcze całkowity i bezwzględny.  Za ten zakaz, wbrew ustawie, straż rybacka Wojewody Mazowieckiego nakładała nielegalne mandaty lub kierowała wnioski do sądu o ukaranie. Z przykrością stwierdzam, że duża grupa funkcjonariuszy nie grzeszy profesjonalizmem a znajomość przepisów jest mierna. Najgorsze jest jednak to, że funkcjonariusze pełniący funkcje kierownicze nie rozumieją ustaw lub nie potrafią czytać ich ze zrozumieniem.
Ustawa zabrania amatorom połowu raka błotnego i raka szlachetnego. W obwodzie rybackim uprawnionym do połowu ryb jest organ administracji (r z g w ) albo osoba władająca obwodem rybackim na podstawie umowy i może to być np. okręg PZW. Osoba – rybak łowiąca na rzecz uprawnionego musi posiadać  u p o w a ż n i e n i e. Uprawniony do rybactwa jest obowiązany do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej zgodnie z opracowanym i zaopiniowanym operatem rybackim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz