środa, 7 marca 2012

ABC - 1 o przepisach państwowych amatorskiego połowu ryb

Motto:- na wodach publicznych tylko przepisy państwowe

 Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Wszyscy są wobec prawa równi. Nikt nie może być dyskryminowany … z jakiejkolwiek przyczyny. Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Źródłami … prawa … są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia (z Konstytucji).
            Państwo posługuje się prawem do regulacji stosunków społecznych.
Wędkarstwo uregulowane jest: ustawą - Prawo wodne, ustawą o rybactwie śródlądowym i rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.
            Z artykułu 34 prawa wodnego: „Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych … do zaspokajania potrzeb … do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych , amatorskiego połowu ryb”. „Korzystanie z wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa ma charakter  p o w s z e c h n y  i wszelkie ograniczenia w korzystaniu, dysponowaniu tymi wodami winny wynikać z ustawy – Prawo wodne” (z wyroku WSA z Łodzi LEX nr. 381609).
 Polacy, obywatele, każdy mają wolny wstęp do lasów państwowych i mogą za darmo zbierać w nich owoce. Każdy może za darmo pobierać pożytki (ryby) z wody przy pomocy wędek  poza obwodami rybackimi posiadając kartę wędkarską. Obywatele mogą swobodnie przemieszczać się ,być wybieranym czy wybierać, korzystać za darmo ze środków pływających nawet podczas wędkowania itp. Każdy kto utrudnia, uniemożliwia powszechne korzystanie w zakresie amatorskiego połowu ryb podlega karze grzywny (art. 193 i 194 prawa wodnego). Sejm by zabezpieczyć każdemu powszechny dostęp do wód postanowił artykułem 10 ustęp 3, że „Płynące wody publiczne nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie”. Wyjątki określa artykuł 37 prawa wodnego z którego wynika, że dozwolone jest między innymi  r y b a c k i e  korzystanie. Rybactwo to zarobkowy połów ryb na narzędzia i urządzenia rybackie tylko w obwodach rybackich. Wędkarstwo – amatorski połów ryb na wędki i na własny użytek
Zgodnie z Konstytucją wszyscy, bez względu na przynależność do stowarzyszenia są równi wobec prawa i mogą być ukarani za popełnienie czynu zabronionego a określonego tylko w ustawie. Regulaminy, zakazy i ograniczenia uprawnionych do rybactwa, stowarzyszeń, zarządów i dotyczących wędkujących na wodach publicznych wydanych bez upoważnienia z ustawy są z mocy prawa nieważne.
Przypominam. Powszechnego prawa do korzystania wędkarskiego z wód publicznych mogą pozbawić obywateli  SEJM  poprzez zmianę prawa wodnego i  SĄDY  orzekając trwałe lub czasowe odebranie karty wędkarskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz