środa, 7 marca 2012

ABC – 2

            Śródlądowe wody powierzchniowe dzielą się na: 1) płynące – źródła i cieki, kanały, jeziora i naturalne zbiorniki o ciągłym bądź okresowym odpływie lub dopływie, 2) stojące – jeziora, naturalne zbiorniki i wody w zagłębieniach bez dopływów lub odpływów
            Wody stanowią własność Skarbu Państwa, innych osób prawnych albo osób fizycznych. Wszystkie wody płynące są własnością Państwa i oddane zostały obywatelom do amatorskiego połowu ryb pod warunkiem posiadania: 1) karty wędkarskiej i 2) karty wędkarskiej i zezwolenia na konkretny obwód rybacki. Wodami tymi zarządzają Prezes KZGW i dyrektorzy r z g w. Gminy (samorządy) są właścicielami wód stojących o ile znajdują się na gruntach gmin. Wody państwowe i gminne to wody publiczne. Na wodach gminnych obywatele również mają prawo amatorskiego połowu ryb na podstawie tylko kart wędkarskich. Wód gminnych również nie wolno oddawać do obrotu cywilnoprawnego.
Uwaga. Dno-grunty pod wodami płynącymi w granicach  l i n i i  brzegu są gruntami państwowymi. Wody usytuowane (połączone) na wodach płynących poza liniami brzegu i nawet nad gruntami prywatnymi w portach, przystaniach, kąpieliskach, innych urządzeniach wodnych, zatokach, rozlewiskach, zalewiskach i łachach są własnością Skarbu Państwa i wędkowanie na nich winno się odbywać tylko na podstawie kart wędkarskich.
            Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest zobowiązany zapewnić dostęp do wody. Dostęp wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji. Grunty pokryte wodami, stanowiące własność Skarbu Państwa, niezbędne do rekreacji, turystyki, sportów wodnych i amatorskiego połowu ryb są zwolnione z opłaty. Pobieranie składki za wędkowanie ze środka pływającego jest przestępstwem. Wędkarze - zabrania się mycia pojazdów nad brzegami wód. To wykroczenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz