niedziela, 23 grudnia 2012

Przepisy prawne o funkcjonowaniu stowarzyszenia o nazwie Polski Związek Wędkarski


Polski Związek Wędkarski został powołany w 1950 r. i organizuje swoje struktury na wodach publicznych wbrew ustawom o wodach z 1922 roku i o rybołówstwie z 1932 roku. Ustawa o  rybactwie śródlądowym z 1985 r. zmieniająca ustawę o rybołówstwie również nie upoważnia stowarzyszenia PZW do organizowania wędkarstwa na wodach publicznych. Warunkiem uprawiania amatorskiego połowu ryb w latach 1950 do 1989 było członkostwo w  PZW. Zmiany ustrojowe i gospodarcze spowodowały, że PZW utracił wody na rzecz właścicieli i „przyzwolenia” organizowania wędkarstwa na wodach publicznych. Sądzę, że kierownictwo PZW z braku własnych wód stanęło przed dylematem jak i na czyich wodach organizować wędkarstwo. Indoktrynacja społeczeństwa o roli i znaczeniu PZW od 1950 r. spowodowała, że  wędkarze a nawet administracja centralna po 1989 r. zaakceptowali organizowanie wędkarstwa przez PZW na wodach publicznych. Społeczność wędkarska nawet do dziś nie zna przepisów państwowych. Nowa ustawa prawo wodne z 2001 r. potwierdziła powszechne prawo obywatela ( art. 34 ust. 2) do korzystania z wód publicznych także w zakresie amatorskiego połowu ryb na warunkach i zasadach przepisów państwowych. Powszechne prawo może być tylko i wyłącznie zabrane  prawomocnym wyrokiem sądu np. poprzez trwałe odebranie karty wędkarskiej.
Nowe prawo wodne potwierdziło też  możliwość prowadzenia rybactwa ( art. 37). Wypowiedziano stare umowy o rybactwo i zapowiedziano konkursy ofert na poszczególne obwody rybackie. Zarząd Główny PZW dokonał zmian organizacyjnych i zarejestrował Polski Związek Wędkarski w Krajowym Rejestrze Sądowym jako stowarzyszenie i    przedsiębiorstwo z dniem 24. 04. 2002 r. o numerze 0000108423 i REGONIE 007025486 http:/www.krs-online.com.pl/polski-zwiazek-wedkarski-zarzad-glowny-krs-103188.html .
Okręgi PZW złożyły oferty o rybackie korzystanie z obwodów rybackich.  W wyniku umów cywilnoprawnych z dyrektorami regionalnych zarządów gospodarki wodnej okręgi otrzymały 36% obwodów w kraju. Od 1 stycznia 2005 r. okręgi PZW rozpoczęły zgodnie z umowami gospodarkę rybacką polegającą na połowie ryb na narzędzia i   urządzenia rybackie oraz na zarybianiu.  Umowy upoważniają okręgi tylko do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w poszczególnych obwodach rybackich. Obwód rybacki to woda nad gruntem państwowym i w granicach linii brzegu. Wody poza liniami brzegu a więc poza obwodami i wody samorządowe (gminne) nie mogą być oddane do rybactwa.
Z uwagi na powszechne prawo Polaka do amatorskiego połowu ryb okręgi jako uprawnieni do rybactwa w obwodach rybackich zostali zobowiązani ustawą do:
1.      udostępniania zezwoleń na amatorski połów ryb na poszczególne obwody,
2.      określenia warunków amatorskiego połowu w konkretnym obwodzie wynikające z obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie uwzględniające w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce, technikę połowu i ewentualny obowiązek prowadzenia rejestru złowionych ryb,
3.      możliwości pobierania opłaty za wydane zezwolenie na dany obwód w wysokości przez siebie ustalonej.
   UWAGA   Wymiary gospodarcze ryb dotyczą połowów rybackich. Ustawa nie upoważniła uprawnionych do rybactwa - okręgi PZW do zmieniania wymiarów ochronnych ryb określonych przez ministra rolnictwa w rozporządzeniu z 12 listopada 2001 r.
            Bezprawna  wędkarska działalność okręgów na wodach publicznych
Okręgi  świadomie i z pełną premedytacją,  jeszcze przed podpisaniem umów o rybackie korzystanie z obwodów rybackich, rozpoczęły przygotowania materiałów dla kół do  bezprawnego organizowania działalności statutowej wędkarskiej w  przyznanych im do rybactwa obwodach. Okręgi chyba z braku znajomości przepisów państwowych i treści umów o rybactwo zaplanowały też bezprawne wędkarstwo w wodach przyległych do obwodów i w wodach gminnych.  Podano do publicznej wiadomości, że warunkiem uprawiania amatorskiego połowu ryb na tych wodach jest przynależność do PZW, opłacenie wymaganych składek i przestrzeganie uchwał, zakazów, ograniczeń i  Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb uchwalonego przez ZG PZW. Ani wody, ani pożytki w nich występujące nie są własnością stowarzyszenia. Okręgi jako związek wymyślają różnego rodzaju katalog składek by uzyskiwać maksymalne korzyści finansowe z wód publicznych i z pożytków w nich znajdujących się. Członkowie otrzymują zezwolenia za darmo pod warunkiem opłacenia składki członkowskiej i kilku innych składek, natomiast posiadacze kart wędkarskich a nie zrzeszeni w PZW mogą wykupić zezwolenie za składkę od paru do kilku razy większą. To dyskryminacja niezrzeszonych na wodach państwowych i samorządowych przez nielegalnego – okręgi  organizatora wędkarstwa.
Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego zarejestrował się też w Ministerstwie Sportu i Turystyki jako polski związek sportowy{http://www.msport.gov.pl/polskie-zwiazki-sportowe} by korzystać z dotacji.
UWAGA 
Wręczane zezwolenia członkom PZW  a sprzedawane niezrzeszonym mają wadę prawną bo obejmują wody wszystkich obwodów w danym okręgu, wody przyległe do obwodów i  wody gminne. Zezwolenia winny być na poszczególne obwody rybackie.
            Do obwodów na rzekach, jeziorach i zbiornikach nie zalicza się starorzeczy, zatok bez dopływów, zalewów, rozlewisk, łach, błot i wód w urządzeniach wodnych takich jak porty, przystanie, kąpieliska, ujęcia wody, rowy, czy stawy do oczyszczania ścieków i  rekreacji.  Aby na nich wędkować należy posiadać kartę wędkarską.
            Skutki bezprawnego wędkarskiego działania okręgów PZW na wodach publicznych doprowadziły do:
1.      pozbawienia Polaków powszechnego prawa do korzystania z amatorskiego połowu na  warunkach przepisów państwowych,
2.      pozbawienia dzieci, młodzieży, studentów, bezrobotnych, rencistów, emerytów i  niezrzeszonych darmowego połowu ryb na wodach poza obwodami i na wodach gminnych,
3.      wymuszania płacenia składek za wędkowanie w obwodach i poza obwodami,
4.      pozbawienia Skarbu Państwa podatku od działalności gospodarczej rybackiej okręgów jako uprawnionych do rybactwa,
5.       bezkarności stowarzyszenia, które bezprawnie organizuje swe struktury na wodach publicznych i osiąga średnio 100 mln. zł. rocznie nienależnych wpływów ze składek,
6.      osiągania nienależnych przychodów przez wojewodów z nielegalnie nakładanych mandatów przez straże rybackie za naruszanie unormowań stowarzyszenia w  obwodach i poza nimi,
7.      pogłębiania braku zaufania do władzy, administracji,  funkcjonariuszy, prokuratury i   sądów,
8.      działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego.
W oparciu o przepisy prawa i umowę użytkowania prawa rybackiego obwodu rybackiego (wzór R Z G W  Warszawa) stwierdzam, że działalność wędkarska okręgów PZW na wodach państwowych i samorządowych (gminnych) jest nielegalna i wyczerpuje znamiona czynu zabronionego .
Opracowano na potrzeby blogu  rybanaga.blogspot.com
Płock, 21. 12. 12 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz