sobota, 15 grudnia 2012

Opinia i uwagi dotyczące uprawiania amatorskiego połowu ryb na wodach w urządzeniach wodnych


                                               Opinia i uwagi
dotyczące uprawiania amatorskiego połowu ryb na wodach w urządzeniach wodnych
Opinię sporządzono na podstawie przepisów:
- prawa wodnego (Dz. U. 05.239.2019 z późn. zm.),
- ustawy o rybactwie śródlądowym (Dz. U. 09.189.1471 z późn. zm.),
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. 01.138.1559. z późn. zm.),
- rozporządzenia M R i R W z 31 stycznia 2007 r. w sprawie konkursu ofert na oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego (Dz. U 07.27.181. z późn. zm.),
- rozporządzenia M R i R W z 29 maja 2002 r. w sprawie operatu rybackiego (Dz. U. 02.44.414 ),
- rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z dnia 20 maja 2004 r. w sprawie ustanowienia obwodów rybackich na publicznych wodach powierzchniowych płynących (Mazow.04.135.3386 z późn. zm.).
Inne materiały:
- kopia mandatu i akta sądowe.
Wstęp
Urządzenia wodne wg art. 9 ust. 1 pkt 19 prawa wodnego to: porty, przystanie, kąpieliska, rowy, zbiorniki, stawy rybne, stawy do oczyszczania ścieków, rekreacji i  sportów wodnych, budowle itp. W wodach w rządzeniach wodnych można amatorsko łowić ryba na kartę wędkarską o ile jest do niej dostęp z brzegu lub wodą. Woda w  urządzeniach wodnych zgodnie z § 12 rozporządzenia ministra rolnictwa nie może być zaliczana do obwodu rybackiego. Wiedzą o tym rybacy, powinna wiedzieć i straż.
Uwaga – strażnicy rybaccy i ich komendanci  w województwie  mazowieckim  nie odróżniają wód w urządzeniach wodnych od wód w obwodach rybackich. Nie znają też statusu wód znajdujących się poza liniami brzegu czyli poza obwodem. Udowodniłem to im we własnej sprawie przed sądami rejonowym i  okręgowym. Strażnicy zatrzymali mi, na podstawie pisma skierowanego do mnie przez Prezesa K Z G W, sprzęt i dokumenty za wędkowanie bez zezwolenia w porcie. Udowodnili tym, że nie rozróżniają rodzajów wód na rzece Wiśle. Nie wiedzą co to obwód rybacki i jego granice, co to są wody uprawnionego do rybactwa, gdzie obowiązuje posiadanie tylko karty wędkarskiej i nie znają podstawy prawej nakładania grzywien. Z-ca kom. woj. PSR z kolei będąc oskarżycielem żądał ukarania wędkarza za brak rejestru podczas przypisywanemu mu wędkowaniu pod lodem przez 4, (słownie), czterech strażników. Siła złego na jednego. Zastępca przyjął też do wiadomości nałożenie nielegalnego mandatu na innego wędkującego w przystani za brak zezwolenia. Zezwolenie nie jest wymagane ustawą. Strażnicy w mandacie wymienili port jako miejsce wędkowania. Brak znajomości przepisów przez strażników i ich przełożonych powoduje, że przekraczają oni swe uprawnienia. Komendanci są więc jakby szefami, wg mnie, grup przestępczych terroryzujących wędkarzy na wodach publicznych na podstawie plotek i unormowań PZW. Do plotek zaliczam kłamliwe twierdzenie aktywu PZW o tym, że stowarzyszenie ma uprawnienie do organizowania wędkarstwa na wodach państwowych, gminnych i, że Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb ZG PZW obowiązuje na wodach publicznych. Kłamstwa mają potwierdzenie w uchwałach okręgów i ZG PZW.
            Prawo wodne artykułem 34 ustępami 1 i 2 dało każdemu „prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych…do zaspokajania potrzeb osobistych…oraz do amatorskiego połowu ryb na zasadach określonych w  przepisach odrębnych,  z tym, że wędkarzom zabroniony jest połów w zbiornikach wodnych połączonych z wodami płynącymi a przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych. Przepisami odrębnymi są ustawy i rozporządzenia.
Wody płynące są własnością Skarbu Państwa a wody stojące w zależności od własności gruntu należą do gmin lub do właścicieli  prywatnych. Przepisy państwowe dotyczą wód państwowych i gminnych. Na wodach prywatnych mogą obowiązywać nakazy, zakazy, ograniczenia , uchwały i unormowania w postaci regulaminów wydawane przez prywatnych właścicieli, przedsiębiorców prywatnych i przez stowarzyszenia w tym przez Polski Związek Wędkarski.
Obywatel może być ukarany tylko za niepodporządkowanie się przepisom Sejmu w  ustawach. Każdy kto uzyska kartę wędkarską wydawaną przez starostów lub prezydentów miast może korzystać z powszechnego prawa. Wędkarz popełniający czyn zabroniony może zostać pozbawiony powszechnego prawa prawomocnym wyrokiem sądu poprzez zatrzymanie karty wędkarskiej.
Wody przeznaczone do amatorskiego połowu ryb
             Ustawa o rybactwie śródlądowym art.1 ust.1 pkt 1 określa zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych,…w  wodach znajdujących się w urządzeniach wodnych oraz w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb.
Wynika stąd, że połowu ryb amator może dokonywać w powierzchniowych wodach śródlądowych i w wodach w urządzeniach wodnych.
 Ustawa w artykule 7 ustęp 2 stwierdza, że amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca kartę wędkarską, a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie.
Kluczowe znaczenie ma wiedza co oznacza „wody uprawnionego do rybactwa”.
Prawo wodne artykułem 13 ust. 2 upoważnia dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej do oddawania obwodów rybackich w użytkowanie rybackie. Obwód rybacki to wody uprawnionego do rybactwa. Uprawniony to osoba prawna lub fizyczna. Do osób prawnych zalicza się stowarzyszenia i przedsiębiorstwa. PZW zgodnie z  rejestracją w  Krajowym Sądzie Rejestrowym jest stowarzyszeniem i  przedsiębiorstwem. PZW jest też zarejestrowane w ministerstwie sportu jako polski związek sportowy. Koła PZW to kluby sportowe a członkowie PZW to sportowcy. Do osób fizycznych zaliczam rybaków, którzy łowią w obwodzie rybackim PZW na narzędzia i  urządzenia rybackie po wykupieniu upoważnienia(art. 5 ustawy).    Uprawniony do rybactwa może łowić ryby tylko na narzędzia i urządzenia rybackie i tylko w obwodzie rybackim. W PZW tylko okręgi są uprawnione do rybactwa – to znaczy, że okręgi same lub przez rybaków mogą łowić ryby na narzędzia i  urządzenia rybackie. Polski Związek Wędkarski nie ma prawnego – ustawowego upoważnienia do organizowania wędkarstwa na wodach państwowych w obwodach rybackich i wodach gminnych. Związek nie ma też prawa do zbierania składek i nakazywania stosowania się do Regulaminu ZG PZW.
Obwody rybacki to wody w kanale, rzece, innym cieku lub na ich odcinkach, jeziorze, grupie jezior lub innych zbiornikach wodnych wraz z ich dopływami zgodnie z linią brzegu (§ 12 rozporządzenia ministra rolnictwa z 12 listopada 2001 r.). Rzeki, jeziora i zbiorniki mają też wody usytuowane na nich ale poza linią brzegu w: rowach, starorzeczach, zatokach bez dopływów, zalewach, rozlewiskach, łachach, błotach i w urządzeniach wodnych. Urządzenia wodne n p: przystanie czy kąpieliska znajdujące się w granicach obwodu rybackiego nie wlicza się do powierzchni obwodu rybackiego.
Linia brzegu to krawędź brzegu, linia stałego porostu traw, linia prosta przebiegająca przez wodę łączącą stałe punkty orientacyjne w terenie oraz linia wydzielonego urządzenia wodnego.
Biorąc powyższe pod uwagę przepisy państwowe upoważniają każdego amatora do połowu ryb w wodach:
1, w urządzeniach wodnych na podstawie karty wędkarskiej,
2, w obwodzie rybackim (wody uprawnionego do rybactwa) na podstawie karty wędkarskiej i zezwolenia na konkretny obwód rybacki (w zezwoleniu na ten konkretny obwód rybacki mogą obowiązywać dodatkowe warunki wędkowania i obowiązek rejestru złowionych ryb),
Uwaga Uprawniony do rybactwa w tym i okręgi PZW nie mają upoważnienia ustawowego do zmiany warunków amatorskiego połowu ryb określonych w ustawie i  w  rozporządzeniach.
3, w wodach usytuowanych na rzekach, jeziorach i zbiornikach a znajdujących się poza linią brzegu na podstawie karty wędkarskiej,
4, samorządowych – gminnych na podstawie karty wędkarskiej.
Uwaga  Zezwolenie na wszystkie obwody rybackie dawane członkom a sprzedawane niezrzeszonym mają wadę prawną i z mocy prawa winny być nieważne. Zezwolenia winny być na poszczególne obwody. Przepisy nie są jednak znane w sposób wystarczający przez strażników i wędkarzy by prawo było respektowane. Zmieniona ustawa o rybactwie śródlądowym pozbawiła z dniem 27 listopada 2010 r. Państwową Straż Rybacką wszczynania postępowania mandatowego na łowisku.
Opracowano wg stanu prawnego na 14 grudnia 2012 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz