sobota, 8 grudnia 2012

Powszechne prawo Polaka w zakresie amatorskiego połowu ryb i pozycja prawna PZW


Rzeczpospolita Polska jest dobrem wszystkich obywateli – art. 1 Konstytucji.
Prawo wodne art. 34 „ Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych”.
Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w  przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb. Powszechne korzystanie z wód nie obejmuje korzystania z wód w zbiornikach wodnych, przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych, usytuowanych na wodach płynących.
Przepisami odrębnymi są: ustawa o rybactwie śródlądowym i rozporządzenia wynikające z  ustaw. Ustawa określa zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w   powierzchniowych wodach śródlądowych, zwanych dalej „wodami”, w wodach znajdujących w urządzeniach wodnych, oraz w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb (urządzenia wodne to, zgodnie z art. 9 prawa wodnego, porty, przystanie, kąpieliska, ujęcia wodne, budowle itp.).
Aby uprawiać amatorski połów ryb należy posiadać kartę wędkarską i dodatkowo zezwolenie jeżeli połów odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa. Art. 7 ust.2 ustawy dzieli wody na dwa rodzaje wód. Na wody za darmo dostępne do połowu na podstawie karty wędkarskiej i na wody uprawnionego do rybactwa. Wody uprawnionego do rybactwa to obwody rybackie. Obwody rybackie ustanawiają dyrektorzy RZGW w  granicach linii brzegu bez portów, przystani, ujęć wody, budowli, kąpielisk, zatok bez dopływów, zalewów, rozlewisk i łach. Ustawa art. 7 ust. 2a upoważnia uprawnionego do rybactwa do określania podstawowych warunków wędkowania w  t y m  obwodzie rybackim i podaje rodzaje tych warunków. Oznacza to, że uprawniony musi sprzedawać –udostępniać zezwolenia na konkretne obwody rybackie i za opłatą przez siebie ustaloną- art.7 ust. 8 ustawy .Ustawa upoważnia do pobierania tylko opłaty na dany obwód i musi ona być jednakowa dla wszystkich. Wymuszanie przynależności do PZW i stosowanie zróżnicowanych kwot za zezwolenie w zależności od przynależności jest sprzeczne z  art.  6 prawa o stowarzyszeniach, ustawą o rybactwie i narusza art. 32 Konstytucji.
Prawo powszechne do wędkowania tak jak prawo powszechne wyborcze może być odebrane tylko prawomocnym wyrokiem sądu (np. trwałe odebranie karty).
Wniosek podstawowy – przepisy prawne w Polsce nie upoważniają stowarzyszenia pod nazwą PZW do organizowania wędkarstwa na wodach publicznych, pobierania składek i zobowiązywania wędkarzy do przestrzegania uchwał i regulaminów tego stowarzyszenia.
Wymuszanie członkostwa, wyłudzanie kilku innych składek, wymuszanie przy pomocy straży rybackich stosowania się do Regulaminu PZW pozbawiło obywateli powszechnego prawa do amatorskiego połowu ryb.
Prawo wodne art. 37 wymienia rodzaje korzystania szczególnego a między innymi rybackie korzystanie z wód śródlądowych. Okręgi PZW jako osoby prawne mogą prowadzić na wodach państwowych działalność gospodarczą w zakresie rybackiego użytkowania obwodu rybackiego zgodnie z art. 13 ust.2 prawa wodnego. Każda inna działalność na wodach publicznych ma charakter przestępstwa gospodarczego. Podawanie do wiadomości publicznej, że okręgi organizują wędkarstwo na wodach publicznych jest oszustwem. Pobieranie składek wypełnia znamiona czynu określonego art. 286 § 1 kodeksu karnego.
Wymuszanie członkostwa, pobieranie składek ma na celu unikania opodatkowania za prowadzenie przez 45 okręgów PZW działalności gospodarczej rybackiej. Według moich wyliczeń w wyniku oszustwa okręgów obywatele (630 000 osób) utraciło od 1989 r. około 2 mld zł. czyli znacznie więcej niż w aferze Amber Gold.
PZW jest stowarzyszeniem i przedsiębiorstwem wynika to z zapisu z rejestru Krajowego Rejestru Sądowego. PZW jest też związkiem sportowym i wynika to z rejestru Polskich Związków Sportowych Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wbrew ustawie o sporcie ZG PZW podjął  uchwały zobowiązujące obywateli do przestrzegania ich na wodach publicznych pod rygorem przepisów karnych ustawy. Okręgi po otrzymaniu osobowości prawnej mają prawo do zawierania umów a po wygraniu konkursu ofert na obwody rybackie stały się z dniem 1  stycznia 2005 r. przedsiębiorstwami połowo-handlowymi. Zarząd Główny spełnia funkcję jakby zjednoczenia.

1 komentarz:

  1. Wydaje mi się, że przede wszystkim po poradę warto jest udać się do doświadczonego prawnika. Ja jestem przedsiębiorca i od dawna już korzystam z usług tej kancelarii.https://www.tgc.eu. Ze wspołpracy jestem bardzo zadowolony i wam także ją polecam.

    OdpowiedzUsuń