sobota, 17 maja 2014

Zawiadomienie o przekroczeniu uprawnienia przez Dyrektora RZGW

Płock, 13. 05. 2014 r.
Prokuratura Rejonowa w Płocku

Zawiadomienie
Niniejszym zawiadamiamy o przekroczeniu uprawnienia przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w  Warszawie ul. Zarzecze 13B polegającego na bezprawnym wprowadzeniu zakazu amatorskiego połowu ryb w 58 obwodach nie oddanych do rybactwa. Decyzję tą podano w formie uwagi na stronie internetowej RZGW Warszawa. Dotyczy to między innymi obwodów w okolicach Płocka: nr 5 na Wiśle, Skrwa L, Skrwa P, Mołtawa i Zgłowiączka. Spowodowało to pozbawienie obywateli Płocka prawa do powszechnego korzystania z wód publicznych  w zakresie wędkarstwa na podstawie przepisów państwowych.  Na podstawie „Uwagi” w Internecie Dyrektora Państwowa Straż Rybacka z posterunku w Płocku ul. 3 Maja 16  wymusza na wędkarzach stosowanie się do bezprawnego zakazu amatorskiego połowu ryb na w/w obwodach. Przekroczyła tym swoje zadania określone art. 22 ust. 2 ustawy o rybactwie śródlądowym (Dz.U.2009.189.1471). Straż rybacka szantażując mandatami i sądem spowodowała, że bezprawny zakaz Dyrektora stał się skutecznym i prawo do powszechnego korzystania z wód przestało obowiązywać.
Dyrektor  R Z G W  w  Warszawie przekroczył tym swoje uprawnienia i popełnił czyn o znamionach art. 231 § 1 kk.
                                                           Uzasadnienie
Dyrektor RZGW w Warszawie w 2012 roku w wydanym, bez delegacji ustawowej, zarządzeniu wprowadził obowiązek zakupu zezwoleń na wędkowanie w obwodach rybackich nie oddanych do rybactwa. W załącznikach bezprawnie zamieścił regulamin połowu oraz  ceny zezwoleń dyskryminujących np. cudzoziemców. Oprotestowała to Najwyższa Izba Kontroli.
            Dyrektor RZGW w Warszawie został zobligowany pismem Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej do zrezygnowania z pobierania bezprawnych opłat za zezwolenia na wędkowanie w 58 obwodach rybackich nie oddanych do rybactwa.
Dyrektor RZGW w Warszawie p. Leszek Bagiński komunikatem  z dnia 07. 04. 2014 r. znak: AR-410/229/14 poinformował na stronie Internetu,  rzgw warszawa Amatorski połów ryb, o zaprzestaniu sprzedaży zezwoleń na uprawianie  amatorskiego połowu ryb w obwodach nie posiadających użytkownika rybackiego.   A w dniu następnym  poinformował „Uwagą”, że „Od dnia 08.04.2014 r. obowiązuje zakaz uprawiania amatorskiego połowu ryb w wodach lub w ich częściach, nie posiadających użytkownika rybackiego lub dzierżawcy prawa rybackiego użytkowania jezior (za wyjątkiem osób posiadających zezwolenie wykupione przed dniem 08.04.2014 r.) Szczegółowe informacje poniżej”. Szczegółowych informacji nie ma.
            Prawo wodne (Dz.U.2005.239.2019) w art. 92 nie upoważnia dyrektorów rzgw do wprowadzania zakazów uprawiania amatorskiego połowu ryb. Artykuł 13 prawa wodnego upoważnia dyrektorów tylko do oddawania obwodów rybackich do rybackiego użytkowania. Ustawa o rybactwie śródlądowym art. 15 upoważnia dyrektorów tylko do ustanawiania i znoszenia w drodze rozporządzenia obwodów rybackich. Artykuły 15 i 17 tej ustawy upoważniają zarządy wojewódzkie i marszałków do ustanawiania i znoszenia obrębów ochronnych, wyznaczania miejsc i czasu obowiązywania całkowitego lub częściowego zakazu amatorskiego połowu ryb i obrębów hodowlanych. Rozporządzenie dyrektorów o obwodach i uchwały zarządów muszą być ogłoszone w dziennikach urzędowych województw.  Innych upoważnień brak.
Artykuł 34 prawa wodnego daje każdemu prawo do powszechnego korzystania z powierzchniowych wód publicznych także w zakresie amatorskiego połowu ryb wg zasad określonych w odrębnych przepisach. Te odrębne przepisy to ustawa o rybactwie śródlądowym.
Konstytucja w art. 87 nie zalicza komunikatów i  uwag dyrektorów rzgw do źródeł prawa obowiązujących obywateli. Art. 42 Konstytucji zezwala na karanie za czyny zabronione określone tylko w ustawach. Zakaz Dyrektora nie jest zakazem w katalogu wykroczeń w przepisach karnych ustawy rybackiej.
„Korzystanie z wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa ma charakter powszechny i wszelkie ograniczenia w korzystaniu, dysponowaniu tymi wodami winny wynikać z ustawy – Prawo wodne.” Z wyroku z dnia 8 stycznia 2008 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego  w Łodzi. II SA/Łd 1000/07   LEX nr 381609.
 Jesteśmy przekonani, że Dyrektor RZGW w Warszawie pozbawiając obywateli ich prawa do powszechnego korzystania z powierzchniowych wód publicznych przekroczył swoje uprawnienie i działa na szkodę interesu publicznego i prywatnego obywateli.
Informacje o NIK i o piśmie Prezesa KZGW były przekazywane przez koła PZW, sklepy wędkarskie i stronę internetową RZGW .

           Uprzejmie prosimy o spowodowanie przywrócenia obywatelom z kartą wędkarską prawa do powszechnego korzystania z wód publicznych w zakresie amatorskiego połowu ryb wg przepisów państwowych.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz