piątek, 25 lipca 2014

Pozyskiwanie ryb przy użyciu kuszy

Art.34 ust. 1 i 2 prawa wodnego. Każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych w tym do amatorskiego połowu ryb na zasadach określonych w ustawie o rybactwie śródlądowym. Art. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym. Ustawa określa zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, w wodach znajdujących się w urządzeniach wodnych oraz w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb. Art. 7 ust. 1 ustawy rybackiej. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb  wędką lub kuszą.  Art. 7 ust. 2 ustawy. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu zwany „kartą wędkarską” lub „kartą łowiectwa podwodnego”, a jeżeli połów odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie. Art. 7 ust. 2a ustawy upoważnia uprawnionych do rybactwa, w tym i okręgi PZW, do określania z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim dodatkowych warunków amatorskiego połowu ryb uwzględniających w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce, technikę połowu i prowadzenie rejestru. Uwaga. Wymiary gospodarcze to wymiary ryb które mogą pozyskiwać uprawnieni do rybactwa. Amatorów i kuszników obowiązują wymiary ochronne określone w rozporządzeniu ministra z 12 listopada 2001 r. Wymiary ochronne i inne warunki zawarte w RAPR ZG PZW nie obowiązują na wodach publicznych i nie są wykroczeniami wg przepisów karnych ustawy o rybactwie.
Przytoczone wyżej przepisy państwowe jednoznacznie upoważniają wędkarzy i kuszników do amatorskiego połowu ryb w obwodach rybackich, w wodach poza obwodami rybackimi i w wodach znajdujących się w urządzeniach wodnych.   Wędkarze i kusznicy aby wędkować w poszczególnych obwodach rybackich muszą posiadać zezwolenia na poszczególne obwody. UWAGA! Zezwolenia udostępniane przez okręgi PZW pod warunkiem członkostwa, wniesienia odpowiednich składek, przestrzegania RAPR i na wszystkie  wody użytkowane przez PZW są sprzeczne z przepisami prawa wodnego, z ustawą o rybactwie śródlądowym i z rozporządzeniami ministra rolnictwa. Zezwolenia okręgów PZW wg mnie są bezprawne a policja i straże rybackie wojewodów nie powinny ich egzekwować. Obowiązkiem funkcjonariuszy jest bowiem kontrola przestrzegania ustawy i przepisów wydanych na jej podstawie. Twierdzę, że kontrolujący muszą wymagać przestrzegania ustawy przez wszystkie strony związane z  rybactwem i wędkarstwem. Strażnicy i policjanci wymagają przestrzegania przepisów tylko od amatorów połowu ryb na wędkę lub kuszę. Nie reagują na naruszanie przepisów przez dyrektorów  r z g w  oraz uprawnionych do rybactwa w tym i zwłaszcza okręgów PZW.  Uprawnieni do rybactwa, w tym i okręgi PZW, nie zostali upoważnieni ustawą do ograniczania wydawania zezwoleń dla kuszników na amatorski połów ryb. Kartę łowiectwa podwodnego wydaje się osobie (art. 7 ust.6 ustawy), która ukończyła 18 lat.

Według § 3 ust. 1 rozporządzenia  M R i R W z 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. 2001.138.1559) amatorski połów ryb kuszą uprawia się: wyłącznie w porze dziennej, kuszą napinaną siłą mięśni, harpunem na uwięzi, harpun nie może mieć więcej niż 3 ostrza w rozstawie koła o średnicy do 30 mm, w promieniu do 50 m od żółtego pływaka ustawionego na czas połowu kuszą, napinanie i zwalnianie kuszy winno odbywać się pod wodą.
 Z amatorskiego połowu ryb kuszą wyłączone są wody przeznaczone na kąpieliska. Wyznaczanie przez okręgi PZW tylko niektórych obwodów rybackich do amatorskiego połowu ryb kuszą jest pozbawieniem obywateli ich prawa do powszechnego korzystania z wód publicznych. Należy zawiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich lub prokuraturę.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz