niedziela, 20 lipca 2014

Odpowiedź na maila P. Krzysztofa

Panie Krzysztofie.
Każdy dyrektor RZGW ustanawia obwody rybackie i ogłasza je w drodze rozporządzenia w dzienniku urzędowym wojewody. Każdy okręg PZW podaje w zezwoleniu obwody rybackie na których jest uprawnionym do rybactwa. Na stronach RZGW można wyszukać obwody rybackie oddane innym osobom prawnym lub fizycznym. Na stronach RZGW są też podane obwody rybackie nie oddane do rybactwa na których można wędkować tylko na kartę wędkarską. Mając te dane można ustalić obwody rybackie gdzie nie obowiązuje zezwolenie.
Proszę pamiętać, że skoro obwód rybacki nie ma uprawnionego do rybactwa to nie ma w sprzedaży zezwoleń. Przepisy karne ustawy o rybactwie nie przewidują (podają) wykroczenia za brak zezwolenia na wędkowanie w obwodzie bez uprawnionego do rybactwa. Mandatem można ukarać wędkarza wędkującego w obwodzie rybackim za brak zezwolenia od faktycznego uprawnionego do rybactwa i jest wg art. 27a. ust. 1 pkt 2 lit b . Na podstawie tego samego artykułu można ukarać wędkującego w obwodzie rybackim jeżeli nie stosuje się do warunków zezwolenia wg art. 7 ust. 2a ustawy lub nie prowadzi rejestru. RAPR uchwalony przez ZG PZW nie jest wymagany ustawą a naruszanie jego przepisów nie jest wykroczeniem. PSR wymagając przestrzegania RAPR popełnia przestępstwo. Państwowa Straż Rybacka popełnia przestępstwo przekraczania uprawnień jeżeli żąda zezwolenia poza obwodem rybackim. Obwód rybacki ustanawia się na jeziorach, zbiornikach wodnych, rzekach, kanałach i ciekach czyli na wodach płynących. Do obwodu zalicza się też dopływy. Granicami obwodów rybackich są linie brzegu. Patrz §§ 12 i 13 rozporządzenia ministra rolnictwa z 12 listopada 2001 r. Do obwodów nie włącza się wód w urządzeniach wodnych (patrz art. 9 ust. 1 pkt 19 prawa wodnego) to jest portów, przystań, kąpielisk, ujęć wody itp. Poza obwodami rybackimi są też starorzecza, zatoki bez dopływów, rozlewiska, zalewy, bajory, łachy, rowy, błota, trzęsawiska i oczka wodne po zalewach usytułowane (połączone) na wodach płynących. Wszystkie wody płynące nawet na gruntach prywatnych są wodami Skarbu Państwa a właściciel gruntu musi udostępnić dostęp do wody.  Wędkowanie jest prawem Polaka do powszechnego korzystania z wód publicznych wg przepisów państwowych. Państwowa Straż Rybacka ma kontrolować przestrzeganie ustawy i przepisów wydanych na jej podstawie. Strażnik rybacki może przeszukać osoby, plecaki, torby, środki transportu itp. zgodnie z art. 23 ustawy rybackiej. Podane przez Pana przykłady kontroli przez PSR świadczą o przekraczaniu przez nich uprawnień i o braku znajomości przepisów państwowych.  Żądanie zezwolenia porcie i nałożenie mandatu za wędkowanie poza obwodem było bezprawne.
Pozwoliłem sobie odpowiedzieć Panu na blogu bo wielu wędkarzy jest bezprawnie karana przez źle wyszkolonych strażników. Żądanie opłacenia składek całkowicie ich dyskwalifikuje jako strażników. Należało ich spisać i zawiadomić o ich przestępstwie prokuraturę.  
                                                                       
                                                                     Pozdrawiam   Władysław

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz