czwartek, 7 kwietnia 2016

Połowy ryb - część 1

Część 1. Połowy ryb. Połów ryb to: 

  1. amatorski połów ryb na użytek własny na wodach publicznych wg przepisów państwowych,
  2. wędkarstwo i sport wędkarski na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego wg unormowań Związku,
  3. połów ryb na wędkę na wodach prywatnych, 
  4. rybacki połów ryb i raków do handlu i przetwórstwa na narzędzia i urządzenia połowowe wg przepisów państwowych w obwodach rybackich na wodach płynących Skarbu Państwa.

 Ad 1. Za amatorski połów ryb na wodach publicznych, wg art. 7 ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym, uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą na własne potrzeby. Warunkami pozyskania ryb wg ust. 2 art.7 jest posiadanie karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego i dodatkowo zezwolenia, jeżeli połów ryb odbywa się w wodzie uprawnionego do rybactwa. Zezwolenie takie wg art. 7 ust. 8 ustawy nabywa się za opłatę tylko na dany obwód rybacki od uprawnionego do rybactwa w tym i od PZW. PZW,  jednak, zamiast opłaty wymusza członkostwo, składki i przestrzeganie RAPR. Każdy z kartą wędkarską posiada  prawo do powszechnego korzystania z wód publicznych (płynące Skarbu Państwa i stojące samorządowe) i może pozyskiwać ryby wędką poza obwodami rybackimi bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Art. 7 ust. 8 ustawy upoważnia uprawnionego w tym i PZW do  wydawania zezwolenia za ewentualną (może) opłatę w wysokości przez siebie ustalonej i wg art. 7 ust. 2a ustawy tylko na dany obwód rybacki. Na wodach publicznych i w obwodach rybackich nie obowiązuje posiadanie legitymacji PZW i stosowanie się do RAPR uchwalonego przez ZG PZW. Z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2008 r. II SA/Łd 1000/07Korzystanie z wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa ma charakter powszechny i wszelkie ograniczenia w korzystaniu, dysponowaniu tymi wodami winny wynikać z ustawy – Prawo wodne”. PZW działa wbrew ustawom. 
Ad 2. Polski Związek Wędkarski został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako przedsiębiorstwo i stowarzyszenie pod poz. 108739 i o Regonie 007025486. Sąd Rejonowy dla M. ST. Warszawy w dniu 2013.06.10 dokonał zmian we wpisie z 2002-04-23 wykreślił stowarzyszenie i wpisał polski związek sportowy. Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego jest więc przedsiębiorstwem i związkiem sportowym. Polski Związek Wędkarski powołano w 1950 r. i po ustaleniach z Rządem ZG utworzył swe struktury (okręgi i koła) w oparciu o wody publiczne. Zorganizowano wędkarstwo i rybactwo. Aby wtedy wędkować na wodach publicznych należało być członkiem PZW, opłacać składki oraz przestrzegać zasad i  warunków PZW połowu ryb na wędki. Milicja egzekwowała posiadanie ważnej legitymacji PZW i stosowanie się do warunków wędkowania Zarządu Głównego PZW.  Zmiana ustroju spowodowała, że ZG PZW utracił wody publiczne i rację bytu. „Aktyw PZW” tak się jednak przyzwyczaił do posad i wód publicznych, że i po zmianie ustroju, wykorzystując układy, poprzez policję i straże rybackie egzekwowano nadal posiadanie legitymacji PZW i przestrzeganie RAPR. Rejestracja  w sądzie w 2002 r. nowego jakby PZW spowodowała, że okręgi otrzymały osobowość prawną a warunkiem ich istnienia stała zdolność do samofinansowania się. Okręgi jako osoby prawne i przedsiębiorstwa uzyskały zgodnie z przepisami poszczególne obwody rybackie do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej. Prowadząc rybactwo w obwodzie nielegalnie wymagali i wymagają członkostwa w PZW. Okręgi, z braku kontroli Rządu, wykorzystywały okazje do tworzenia i wyłudzania różnego rodzaju składek za połów ryb wędką na wodach Skarbu Państwa. Ustawa o rybactwie nie upoważnia jakiegokolwiek związku w tym i PZW do organizowania wędkarstwa na wodach publicznych. Od 2011 r. wymuszono na PZW wprowadzenie zezwoleń. Nowe zezwolenia wymagały też członkostwa w PZW, wnoszenia innych składek, przestrzeganie RAPR, informowały o utworzeniu wód górskich i łowisk specjalnych. Było i jest to działanie wbrew prawu, Państwu i interesowi społecznemu. Wymaganie zezwoleniem składek służy, za zgodą, chyba, urzędów skarbowych, unikania płaceniu podatków z działalności rybackiej. PZW liczy około 634 000 członków i wg mnie nie posiada własnych wód do wędkowania dla aż tylu członków. Wody PZW to wody prywatne a majątek należy do osób fizycznych czyli członków. PZW jest więc prywatnym związkiem sportowym i nie ma żadnego prawa do organizowania statutowej działalności wędkarskiej na wodach publicznych. Tragedią dla obywateli z kartą wędkarską jest wymaganie przez funkcjonariuszy sprzecznych z ustawą zezwoleń okręgów na wędkowanie w wodach poza obwodami rybackimi.
Ad – 3. Po zmianie ustroju właściciele wód stojących z hodowanymi rybami mogli i mogą zezwalać rodzinie i znajomym na darmowe wędkowanie. Obecnie mogą prowadzić zarobkowy połów ryb na wędkę po zarejestrowaniu działalności gospodarczej w gminie. Reasumując. Każdy z kartą na wodach publicznych poza obwodem może wędkować za darmo i wziąć złapane ryby na własny użytek. Za zezwolenie na wędkowanie w obwodzie musi jednak wnieść opłatę. Członek PZW może wędkować na wodach własnych Związku po uiszczeniu składki okręgowej i wg RAPR. W wodach z działalnością gospodarczą wędkarską płaci się przeważnie za czas wędkowania, za złowione ryby i wg reguł właściciela łowiska.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz