wtorek, 8 maja 2012

ABC-9


Zablokowano mi przedstawienie poniższej opinii sądowi. Zamieszczam ją by społeczność wędkarska mogła poznać przepisy w sprawie wód w urządzeniach wodnych i nie zgadzała się na bezprawne nakładanie mandatów za wędkowanie w nich bez zezwoleń. Oskarżyciel sądził, że w opinii będę wyrażał swój stosunek do kontroli wędkarza przez strażników.

Opinia
dotycząca stanu prawnego przystani jachtowej w Płocku usytuowanej po stronie Radziwia między mostami i obowiązywania na niej przepisów w zakresie amatorskiego połowu ryb.
Opinię sporządzono na podstawie przepisów:
-        prawa wodnego (Dz. U. 05.239.2019 z późn. zm.),
-        ustawy o rybactwie śródlądowym (Dz. U. 09.189.1471 z późn. zm.),
-        rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie (Dz. U. 01.138.1559. z późn. zm.),
-        rozporządzenia M R i R W z 31 stycznia 2007 r. w sprawie konkursu ofert na oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego (Dz. U 07.27.181. z późn. zm.),
-        rozporządzenia M R i R W z 29 maja 2002 r. w sprawie operatu rybackiego (Dz. U. 02.44.414 ),
-        rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie z dnia 20 maja 2004 r. w sprawie ustanowienia obwodów rybackich na publicznych wodach powierzchniowych płynących (Mazow.04.135.3386 z późn. zm.).
            Prawo wodne artykułem 34 ustępami 1 i 2 dało każdemu „prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych…do zaspokajania potrzeb osobistych…oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb” z tym, że „Powszechne korzystanie (art. 34 ust. 3 pkt 4) z wód nie obejmuje: korzystania z wód w zbiornikach wodnych, przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych, usytuowanych na wodach płynących”.
„Korzystanie z wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa ma charakter powszechny i wszelkie ograniczenia w korzystaniu, dysponowaniu tymi wodami winny wynikać z ustawy- Prawo wodne”( z wyroku W S A w Lodzi z 8 stycznia 2008 r. Lex nr 381609). Przepisy karne ustawy o rybactwie śródlądowym upoważniają sądy do trwałego odebrania karty wędkarskiej bądź jej przekazanie do depozytu sądowego na określony czas i tym samym pozbawiają ukaranego prawomocnym wyrokiem powszechnego prawa dostępu do wód publicznych w zakresie amatorskiego połowu ryb.
Ustawa o rybactwie śródlądowym art.1 ust.1 pkt 1 określa zasady i warunki ochrony, chowu, hodowli i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych, …w wodach znajdujących się w urządzeniach wodnych oraz w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb. Ustawa artykułem 7 ustęp 2 dzieli wody publiczne na dwa rodzaje obszarów wodnych dotyczących amatorskiego połowu ryb. Pierwszy obszar to wody, na których obywatel może uprawiać wędkarstwo posiadając tylko kartę wędkarską i stosując się do przepisów państwowych. Drugi obszar to wody uprawnionego do rybactwa-obwód rybacki, w którym obywatel może uprawiać połów ryb przy pomocy wędek posiadając kartę wędkarską i zezwolenie na ten obwód Podczas wędkowania w obwodzie rybackim amator winien stosować się do przepisów państwowych i dodatkowych warunków określonych w zezwoleniu na dany obwód rybacki. Dodatkowe warunki w tym obwodzie mogą dotyczyć w szczególności: wymiarów gospodarczych ryb, limitów połowu, czasu, miejsca i techniki połowu. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru złowionych ryb. Wymiary gospodarcze to wymiary ryb przeznaczone do obrotu handlowego lub przetwórstwa. Wymiary ryb do amatorskiego połowu określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 listopada 2001 r. Ustawy: prawo wodne i ustawa o rybactwie śródlądowym nie upoważniają organizacji społecznych, tym PZW do określania warunków amatorskiego połowu ryb na wodach publicznych. Dodatkowe warunki (art. 7 ust. 2a ustawy) winny wynikać z prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej wynikającej z operatu rybackiego na dany obwód rybacki pozytywnie zaopiniowanego przez uprawnioną jednostkę (art. 6 i 6a ustawy).
Obwód rybacki ustanawia (art.15 ustawy) dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej uwzględniając art. 14, 14a, 15, i 20 prawa wodnego, art. 12 ustawy o rybactwie śródlądowym i paragrafy 12 i 13 rozporządzenia  M R i R W z 12 listopada 2001 r. Minister Rolnictwa w §12 rozporządzenia wymienia wody i granice tych wód, na których można ustanawiać obwody rybackie i są to wody: kanałów, rzek, innych cieków lub ich odcinków, jeziora, grupy jezior lub innych zbiorników wodnych wraz z ich dopływami zgodnie z linią brzegu. Minister nie wymienił w § 12 wód znajdujących się w urządzeniach wodnych i wód w zbiornikach wodnych bez dopływów. Wody te to wody, na których obywatele z kartą wędkarską mogą uprawiać amatorski połów ryb w ramach powszechnego dostępu do wód publicznych bez potrzeby posiadania zezwolenia i ponoszenia kosztów opłaty za to zezwolenie.
Prawo wodne w art. 9 ust.1 pkt 19 wymienia rodzaje urządzeń wodnych służących kształtowaniu zasobów wodnych oraz korzystaniu z nich. Zalicza do nich: budowle przeciwpowodziowe, regulacyjne, ujęcia wody, kanały, zbiorniki, rowy, bulwary, nabrzeża, pomosty, przystanie, kąpieliska czy stałe urządzenia do przewozów (porty).
W związku z powyższym przystań jachtowa w Płocku-Radziwiu jest wodą w urządzeniu wodnym i nie jest częścią obwodu rybackiego ani nie jest obwodem uzupełniającym w rozumieniu art. 12 ust.4 ustawy.
Wody w portach, w urządzeniach wodnych, w zatokach-zbiornikach bez dopływów, rozlewiskach czy łachach nie są wodami zaliczonymi do obwodów rybackich i oddanymi do prowadzenia gospodarki rybackiej. Akweny te są usytuowane przeważnie na wodach płynących i na jeziorach, znajdują się poza liniami brzegów i są wydzielone. Wszelki połów ryb przez rybaków na narzędzia i urządzenia rybackie jest niedozwolony w tych wodach.
Zgodnie z art. 7 ust 2 ustawy i § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra z 12 listopada 2001 r. KARTA WĘDKARSKA jest wystarczającym dokumentem na uprawianie amatorskiego połowu ryb w przystani jachtowej w Płocku-Radziwiu. W przypadku amatorskiego połowu ryb w urządzeniach wodnych, w zatokach bez dopływów, w rozlewiskach i łachach znajdujących się poza linią brzegu nie obowiązuje art. 7 ust. 2a ustawy upoważniający uprawnionych do rybactwa do określania dodatkowych podstawowych warunków wędkowania i zobowiązywania wędkarzy do prowadzenia rejestru złowionych ryb bo nie są wody uprawnionego do rybactwa.
Zarząd Okręgu Płocko-Włocławskiego PZW we Włocławku, jako uprawniony do rybactwa na parudziesięciu obwodach rybackich w tym i na obwodzie rybackim nr 5 na Wiśle rozprowadza zezwolenia niezgodne z ustawą i rozporządzeniami. Wręczane bezprawne zezwolenia uprawniają do wędkowania na wszystkich wodach użytkowanych przez Okręg pod warunkiem uiszczenia kilku składek, posiadania legitymacji PZW i przestrzegania Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb uchwalonego przez Zarząd Główny PZW. Ustawa takich warunków nie przewiduje. Przepisy państwowe zobowiązują amatorów do posiadania zezwolenia za ewentualną opłatą na dany obwód rybacki. Artykuł 7 ustęp 2a ustawy upoważnia uprawnionego do określania tylko podstawowych warunków wędkowania w T Y M obwodzie rybackim. Dodatkowe warunki wędkowania winny wynikać z operatu rybackiego. Porównując zezwolenia Okręgu z wymogami choćby ustawy stwierdzam, że egzekwowanie ich jest sprzeczne z interesem państwa i obywateli. Zezwolenia są też sprzeczne z art. 6 ust.2 prawa o stowarzyszeniach, bo wymuszają członkostwo w PZW. Państwowa Straż Rybacka, moim zdaniem, nie powinna egzekwować niezgodnych z prawem zezwoleń. Egzekwowanie takich zezwoleń to pomocnictwo w wymuszaniu członkostwa w PZW i doprowadzanie osób do niekorzystnego rozporządzania własnymi środkami finansowymi.
Zmieniona ustawa o rybactwie śródlądowym pozbawiła z dniem 27 listopada 2010 r. Państwową Straż Rybacką wszczynania postępowania mandatowego na łowisku. Reasumując stwierdzam, że KARTA WĘDKARSKA jest jedynym dokumentem uprawniającym do amatorskiego połowu ryb w przystani jachtowej w Płocku-Radziwiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz