czwartek, 4 kwietnia 2013

Część 1 - mandaty i kary


Zaczynam cykl krótkich instrukcji o postępowaniu wędkarzy na wypadek kontroli zainspirowany przez Klub Wędkarski Wobler z Poddębic.
Funkcjonariusze: straże rybackie wojewodów, inne straże, policja a wędkarze.
Jestem rozczarowany brakiem profesjonalizmu wśród funkcjonariuszy i znajomości przepisów państwowych przede wszystkim wśród wędkarzy.
Podstawowa wiedza z wędkarstwa.
Wody są własnością Skarbu Państwa, innych osób prawnych albo osób fizycznych. Są płynące i stojące. Stojące to te do których lub z których w sposób naturalny nic nie dopływa lub wypływa. Należą one do właścicieli gruntów. Są własnością samorządów (gmin), osób prawnych lub fizycznych. Wody publiczne to wody państwowe płynące i wody gminne stojące. Tylko na wodach państwowych (rzekach, jeziorach, zbiornikach) wyodrębnia się obwody rybackie nazywane wodami uprawnionego do rybactwa. Granicami obwodów są linie brzegu i linie proste według których wyobrazić sobie można linie brzegu. Do obwodów nie włącza się wód: w urządzeniach wodnych (np.: porty, przystanie, kąpieliska, ujęcia), w starorzeczach, w zatokach bez dopływów, w zalewach, w rozlewiskach, w łachach, w rowach i bagnach. Na tych wodach amatorzy mogą łowić tylko na kartę wędkarską i według przepisów państwowych (ustawa, rozporządzenie ministra rolnictwa).
   W obwodzie rybackim można łowić na podstawie karty wędkarskiej i zezwolenia na TEN  obwód rybacki (okręgi wbrew ustawie sprzedają zezwolenia na wszystkie obwody).
W Polsce  prowadzi się gospodarkę rybacką tylko w obwodach rybackich. Uprawnionymi do rybactwa są osoby fizyczne lub prawne w tym i okręgi PZW. Uprawnieni muszą zarybiać, łowić na narzędzia i urządzenia połowowe oraz muszą udostępniać zezwolenia na poszczególne obwody rybackie posiadaczom kart wędkarskich bo tak stanowi prawo.
Konstytucja zezwala karać tylko tych, którzy naruszyli przepisy karne zamieszczone w ustawach (kodeksy to też ustawy). Wszystkie inne uchwały, regulaminy w tym i RAPR ZG PZW czy ograniczenia okręgów nie są podstawą do nakładania mandatów lub wyroków sądowych. Tak stanowi prawo. Praktyka jest zupełnie inna. W tym roku zostaną zmienione przepisy karne ustawy o rybactwie i funkcjonariusze będą mogli wszczynać postępowania mandatowe na łowisku. Mandaty w 2011 i 2012 roku były nielegalne.
UWAGA. Uprawniony do rybactwa zgodnie z art. 7 ust. 2a ustawy może ale tylko w TYM  konkretnym obwodzi rybackim określić dodatkowe warunki wędkowania za które można otrzymać mandat lub wniosek o ukaranie do sądu.   
            Okręgi PZW organizują nielegalną działalność wędkarską na wodach państwowych i samorządowych. Wręczanymi zezwoleniami wymuszają członkostwo w PZW (taniej), wyłudzają składki i zmuszają do przestrzegania swoich unormowań.
Ustawy i przepisy państwowe nie upoważniają PZW do organizowania wędkarstwa na wodach Skarbu Państwa i na wodach samorządowych.
Proszę o poznawanie przepisów państwowych. Skróty są na blogu. Wskazane jest posiadanie przepisów podczas wędkowania. Policja i strażnicy nabierają respektu do wędkarza. Można też sprawdzić podstawę prawną zarzutu i zakwestionować ją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz