czwartek, 9 maja 2013

Część 9 - Wniosek do sądu o ukaranie


Przed przystąpieniem do sporządzania wniosku o ukaranie strażnik musi pouczyć podejrzanego o jego uprawnieniach i obowiązkach. Pouczenie na piśmie i potwierdzone podpisem obwinionego.  
    Przypomnienie. Żaden funkcjonariusz nie ma podstawy prawnej do egzekwowania legitymacji członkowskiej PZW z opłaconymi składkami. Zalecam wędkarzom posiadanie przy sobie ustawy i rozporządzenia i to jest jedyny sposób udowodnienia strażnikom braku znajomości przepisów. Spisać „ takich” i złożyć skargę do przełożonych. Nie dawać dowodu. Nie nosić legitymacji . Patrz - art. 7 ust. 2 ustawy. W przypadku połowu poza obwodem nie okazywać zezwolenia. Obowiązkiem strażnika jest udowodnienie wędkarzowi przy pomocy przepisów karnych ustaw popełnienie wykroczenia. Na wodach państwowych i samorządowych obowiązują przepisy państwowe.
 W przypadku odmowy (nie ma odmowy pisemnej)  przyjęcia mandatu strażnik może złożyć wniosek do sądu o ukaranie lub poprzestać na pouczeniu. Strażnik może też zatrzymać kartę wędkarską, zezwolenie, złowione ryby, sprzęt wędkarski, środki transportu przy pomocy którego dokonano czynu zabronionego a nawet zastosować środki przymusu ( art. art. 22, 23, 23a, 24 ustawy).  Aby złożyć wniosek do sądu strażnik musi sporządzić na łowisku: 1, pouczenie na piśmie podejrzanego o uprawnieniach i obowiązkach, 2, protokół przesłuchania sprawcy wykroczenia, 3, protokół zatrzymania rzeczy.  
Protokół przesłuchania sprawcy: - strona 1. Należy podać dane. Można odmówić podania uposażenia lub zarobku i źródła utrzymania. – Strona 2. W „Treść zarzutu” należy dopilnować aby strażnik podał: opisowo miejsce wykroczenia, nazwę a także czy to obwód rybacki, czy woda poza obwodem lub czy to woda gminna, opisał słowami rodzaj wykroczenia i podał kwalifikację prawną ( artykuł, ustęp, punkt, literę i nazwę ustawy). Należy dopilnować by pozostałą czystą część „Treści zarzutu” zakreślić by uniemożliwić potem dopisanie innych zarzutów.  
W części „ Zapoznany z prawem do odmowy złożenia wyjaśnień oraz zgłoszenia wniosków dowodowych ( art. 54 § 6 kpow)  wyjaśniam:”. Strażnik w tym miejscu musi wpisać wszystkie uwagi obwinionego wędkarza.  Jeżeli strażnik odmówił spisania wyjaśnień i wniosków proponuję przy podpisie dodać, że strażnik odmówił spisania wyjaśnień. Należy  udać się do oficera dyżurnego policji i złożenie zażalenia do protokołu w tej sprawie.
W „Protokół po osobistym odczytaniu / odczytaniu mi podpisuję.
Komendant posterunku PSP przesyła wniosek o ukaranie do sądu rejonowego wraz z załącznikami. Obwiniony ma prawo do wglądu do akt sprawy. Może też zażyczyć sobie kopii akt. Do wniosku winny być dołączone: protokół przesłuchania sprawcy, protokoły  przesłuchania ewentualnych świadków, protokół zatrzymania rzeczy, zatrzymaną kartę wędkarską i zezwolenie. Sąd w ciągu 7 dni musi wydać postanowienie o zatrzymaniu lub o zwrocie zatrzymanych rzeczy. Wędkarz obwiniony może zwrócić się do sądu o zwrot zatrzymanych rzeczy wykazując nadmierną gorliwość strażników w stosunku do stopnia wykroczenia. Można wystąpić do sądu o opinię biegłego lub zatrudnić adwokata.
Sąd może wydać wyrok bez udziału stron. Po przesłaniu wyroku wędkarz może zaakceptować postanowienie sądu lub w ciągu 7 dni odwołać się do sądu rejonowego o rozpoznanie wniosku z udziałem stron. A później ewentualnie apelacja do sądu okręgowego.
            W przypadku przestępstwa (kłusownictwo) postępowanie przeprowadza policja. PSR nie ma takich uprawnień.   
Prezesi kół, inne osoby mogą uzyskać wzory druków od policji lub strażników. Warto się z nimi zapoznać. Prezesi kół i inni moim zdaniem winni dostarczyć wędkarzom ustawę o rybactwie śródlądowym i rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.
PZW nie ma własnych wód i nie ma podstawy prawnej organizowania wędkarstwa na wodach publicznych. Organizowanie na wodach publicznych kół, zbieranie składek i nakazywanie stosowanie się do RAPR ZG PZW jest nielegalne. Nie wiedzą tego, prawdę mówiąc, policjanci, strażnicy rybaccy wojewodów, sędziowie i prokuratorzy.
Okręgi PZW mogą tylko i wyłącznie zgodnie z umowami z dyrektorami RZGW  łowić zarobkowo ryby na narzędzia i urządzenia rybackie i tylko w obwodach rybackich czyli mogą prowadzić racjonalną gospodarkę rybacką.   
     Pobieranie składek za wędkarstwo na cudzych wodach jest przestępstwem oszustwa (art. 286 § 1 kodeksu karnego).
            Uchwały ZG PZW, Regulamin, ograniczenia okręgów nie obowiązują na wodach państwowych i samorządowych (gminnych).
Jako biegły z wędkarstwa wydaję  nieodpłatne opinie na zlecenie sądów.
Koniec części 9 i ostatniej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz